Простатит: причини, профілактика та лікування

Простатит: причини, профілактика та лікування

Ми починаємо цикл статей, присвячених такій актуальній медичній проблемі, як запальний процес передміхурової залози, або простатит. Перша стаття буде присвячена етіології (причини розвитку) захворювання.

На початку хотілося б коротко прояснити звичайному читачеві, що ж являє собою передміхурова залоза (ПЗ) і яку роль в організмі чоловіка вона виконує.

Предстатева заліза (простата) – це непарна екзокринная заліза статевої системи чоловіка, анатомічне розташування якої визначає її основні функції. Вона має певну форму, з віком збільшується та частково змінює свій вигляд. ПЖ представлена залізистою та м’язовою тканиною. Залізна тканина є джерелом формування гормонів та простатичного соку, м’язова тканина відповідає за регулювання просвіту уретри.

Обсяг органу багато в чому залежить від статури чоловіка. У середньому розміри ПШ такі: ширина – 3,5 див, довжина – 3 див, товщина – близько 2 див. Її маса вбирається у 20г. Простата нагадує за своєю формою волоський горіх або великий каштан. Його вужчий полюс розташований навколо початкової частини сечівника, а ширший – примикає до нижньої частини сечового міхура і охоплює його шийку.

Функції простати багатогранні. Орган відповідає не тільки за стабільні сексуальні можливості та підтримку плодючості сперми, але й перешкоджає закиданню насіннєвої рідини у сечовий міхур, відповідає за якість сечовипускання. Тобто. від його функціонування багато в чому залежить стан сечової, так і статевої системи. Розрізняють бар’єрну та секреторну функції передміхурової залози. Про них – докладніше.

СУТЬ БАР’ЄРНОЇ ФУНКЦІЇ «ДРУГОГО ЧОЛОВІЧОГО СЕРЦЯ»

Простата є розділяючим «контрольним пунктом», що відокремлює процес еякуляції від процесу сечовипускання: м’язова частина органу перешкоджає закидання в сечовий міхур насіннєвої рідини, будучи таким чином мимовільним його сфінктером. Крім того, вона відповідає за якість сечовипускання, утримує сечу та забезпечує її нормальний відтік у відповідний час.

ПЗ також захищає статевий тракт чоловіка від інфекцій. Вона не допускає проникнення мікроорганізмів, що потрапляють з сечовивідного каналу, у верхні сечові шляхи, захищаючи їх від різних захворювань інфекційного характеру.

СЕКРЕТОРНА ФУНКЦІЯ ЗАЛІЗИ ТА ЇЇ РОЛЬ У СЕКСУАЛЬНІЙ АКТИВНОСТІ ЧОЛОВІКА

Секреторна функція передміхурової залози виконується залізистою частиною і полягає:

  • вироблення статичного соку, що відповідає за якість сперми
  • виробленні біологічно активних речовин – простагландинів, які беруть участь у кровопостачанні органів малого тазу та відповідають за нормальну ерекцію
  • синтезі чоловічих статевих гормонів: тестостерону, ферментів, вітамінів, імуноглобулінів, лимонної кислоти та простатоспецифічного антигену

Простата за рахунок розвиненої системи іннервації створює приємне відчуття під час статевого акту. Секрет, що виробляється нею, забезпечує розрідження еякуляту та нормальної активності сперматозоїдів.

Отже, що таке простата у чоловіків? Це найважливіший орган, від функціональних здібностей якого залежить повноцінний статевий акт, стабільна ерекція, якість сечовипускання та продуктивність чоловіка.

Особливості розташування ПЗ, безпосередній зв’язок із сечовипускальним каналом, роблять її вразливою для розвитку інфекційно-запальних захворювань, зокрема простатиту.

Один із піонерів у вивченні простатиту Stamey T. (1980) вважав, що половина чоловіків протягом життя обов’язково хоч раз хворіє на простатит. Щодо недавніх міжнародних досліджень (RobertsonC. et.al., 1999) підтвердили правильність його припущення: 35% опитаних чоловіків мали симптоми простатиту протягом останнього року.

Вплив простатиту на якість життя дуже суттєвий і цілком порівнянний зі значенням інфаркту міокарда, стенокардії напруги та хвороби Крона (WenningerK., 1996).

ПРОСТАТИТ. ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ

Простатит почав стрімко поширюватися: відзначається тенденція до омолодження цієї хвороби у чоловіків. Якщо раніше простатитом страждали люди віком від 35 років і вище, то зараз захворювання схильні до молодих чоловіків після 20 років. Що ж може викликати запалення передміхурової залози, здавалося б, так надійно прихованої у глибині малого тазу?

ДО ПЕРЕДЛАГАЮЧИХ ФАКТОРІВ ВІДНОСИТЬ:

  • особливості будови передміхурової залози, яка сприяє застою секрету у вивідних протоках залоз
  • особливості будови венозної мережі передміхурової залози, що призводить до застою крові
  • порушення гормонального фону (вроджена патологія, неконтрольований прийом гормональних препаратів)
  • особливості будови нервово-рефлекторних зв’язків із прямою кишкою та сечовим міхуром
  • вікові зміни самої простати та рівня вмісту гормонів
  • вроджене зниження імунітету

СПОСІБНІ ФАКТОРИ:

  • Хронічні травми промежини (тривала верхова їзда, їзда на велосипеді)
  • Надмірно активна статева активність

Слід зазначити, що надто бурхливе статеве життя згубно позначається на функціональній активності передміхурової залози. Сексуальна здатність, інтенсивність та характер у кожного чоловіка різні. Багато в чому сексуальна активність залежить від фізичного та нервово-психічного стану, а також безлічі навколишніх факторів. Тому встановлювати частоту статевих зносин як норму неможливо. Кожен чоловік повинен визначати її самостійно, спираючись на свої можливості та самопочуття. Також не варто забувати, що під час статевого акту та оргазму, що переживається, всі системи організму перебувають у стані підвищеної активності, через що вимагають підвищених нервових та енергетичних витрат.

Організм може повністю відновити ці витрати, якщо дотримуватись певної норми. Якщо ж чоловік веде надто активне статеве життя, яке перевищує фізіологічні та психологічні потреби, це називається статевими надмірностями. Крім цього, чоловік іноді щодня займається сексом не через те, що існує потреба, а в результаті штучного психічного та механічного роздратування. Цей ритм статевого життя, який чоловік практикує протягом тривалого часу або систематично, з невеликими проміжками між статевими актами, може негативно позначитися на функціональному стані простати. виснаження функції статевих залоз, зменшення насіння. Все це може призвести до безпліддя та розвитку імпотенції.

КУРІННЯ І АЛКОГОЛЬ

Ці два фактори негативно впливають на весь організм кожної людини, але особливо погано впливає на передміхурову залозу алкоголь, викликаючи її набряк. Буває так, що чоловіки намагаються штучно посилити статеве почуття за допомогою алкоголю. Однак, крім того, що алкоголь підвищує бажання, зменшує сексуальні можливості чоловіка.

Алкоголь та куріння знижують імунітет, внаслідок чого значно зменшуються захисні функції організму. В результаті бактерії можуть проникати в залозу практично безперешкодно, що загрожує розвитком запального процесу простати.

Інфекційні агенти, грампозитивна та грамнегативна флора (Е.соli, Proteus, Eпterobacter, Кlеbsiеllа та інші). Не до кінця виліковані хронічні хвороби у чоловіків здатні провокувати попадання інфекції з первинного вогнища гематогенно або лімфогенно до передміхурової залози. Причинами розвитку простатиту найчастіше є ангіна, бронхіт, герпес, гайморит і навіть карієс. Різні хвороботворні бактерії можуть проникати в передміхурову залозу з прямої кишки або через сечівник.

До того ж за останні роки список інфекційних хвороб поповнився хворобами-мутантами. У чому тут річ. У зв’язку з екологією, що погіршується, неякісним харчуванням, великою кількістю ліків послаблюються захисні функції організму і відбуваються мутації збудників таких хвороб ГРЗ і вірус простого герпесу. І вони ніби чекають свого часу, щоб спровокувати простатит, уретрит та інші захворювання. Варто організму трохи застудитися, як ці віруси активізуються і стають «некерованими».

Найнебезпечніша причина простатиту – інфекції, що віддаються статевим шляхом (хламідіоз, уреаплазмоз, кандидоз, мікоплазмоз, гонорея, трихомоніаз та ін.). Спочатку виникає уретрит – запалення сечівника. Потім, якщо не розпочати лікування, запалення захоплює і саму передміхурову залозу, переходить на органи малого тазу і по висхідній дістається нирок, викликаючи пієлонефрит.

МІКОБАКТЕРІЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

  • Віруси (найчастіше урогенітальний герпес – вірус герпесу 2-го типу, рідше вірус грипу)
  • Імунологічні порушення (зокрема аутоімунні)
  • Хімічна поразка внаслідок рефлюксу сечі
  • Нейрогенні порушення

СПОСІБ ЖИТТЯ ТА ЗВИЧКИ

Переохолодження області малого тазу. Це може статися з кожним, але особливо переохолодження схильні до любителів зимової риболовлі або екстремальних видів спорту, зимового відпочинку і т.д. Також причиною розвитку та загострення хронічного простатиту може стати тривале перебування на протягах.

Сидячий або малорухливий спосіб життя. На сьогоднішній день велика кількість чоловіків водіїв, далекобійників страждає від «професійного» захворювання. Також офісна сидяча робота сприяє зниженню кровообігу в ділянці малого тазу, внаслідок чого утворюється застій у простаті. Від переповнення кров’ю простата «задихається». Згадаймо аксіому медицини: де застій – там запалення.

Нервова та фізична перенапруга. Розвитку запального процесу в передміхурової залозі сприяють депресії, стреси, хронічна втома, постійні недосипання. Негативно на простату впливає і важкі фізичні навантаження, перенапруга при активних заняттях спортом.

Нерегулярне статеве життя може стати ще однією причиною. Це зумовлено тим, що в момент сім’явипорскування простата масажується природним чином. Якщо ж передміхурова залоза довгий час перебуває без руху і, відповідно, не скорочується, у ній починають виникати застійні явища, розвивається набряк тканини простати та збільшується внутрішньотканинний тиск.

І, як наслідок, відбувається порушення лімфо- та кровообігу, потім приєднуються порушення нервової регуляції передміхурової залози та в результаті розвивається хронічне запалення. Ось чому застійний (хронічний небактеріальний) простатит називають ще хворобою холостяків. Нерегулярне статеве життя, що часто протікає за принципом «то густо, то порожньо», нереалізовані сексуальні бажання також призводять до застою крові в малому тазі та до застою секрету в самій залозі.

Основною причиною появи простатиту є потрапляння в залозу інфекцій, яким сприяє анатомічна будова передміхурової залози Інфекція може потрапити в простату з сечівника, прямої кишки, лімфатичним і гематогенним шляхом.

Запалені тканини простати змінюють свою структуру, порушуються функції клітин та ПШ в цілому, через що можуть виникнути серйозні наслідки до зниження лібідо та імпотенції, виникнення синдрому хронічного тазового болю, розлади сечовипускання. Саме тому важливо під час помітити симптоми та звернутися за допомогою до лікаря. Справа в тому, що чоловіки дуже бояться цього захворювання, навіть помітивши симптоми, намагаються відтягнути момент походу до лікаря.

ПРОСТАТИТ. ЛІКУВАННЯ

На жаль, психологія чоловіка така, що якщо щось не в порядку «нижче пояса», то зізнаватися в цьому, а тим більше йти до лікаря Він не поспішає. І залишається з проблемами віч-на-віч.

Адже проблеми-то ці самі собою не вирішуються.
Іноді чоловікам здається, що їх специфічні нездужання – болі в промежині, хворобливе і часте сечовипускання, прискорене сім’явипорскування – начебто як випадкові. Може, самі по собі пройдуть. Декого, щоправда, це насторожує.

Вони розуміють, що будь-які проблеми в передміхуровій залозі, якщо їх не лікувати правильно, до імпотенції доведуть. Розуміти розуміють. Але тягнуть, не лікуються. І за рік-два їм уже ставлять діагноз – хронічний простатит.

Запалення передміхурової залози у багатьох випадках можна уникнути. Для цього необхідно чітко розуміти, що таке простатит і можливі причини цього захворювання.
При появі будь-якої з ознак захворювання потрібно негайно звернутися до уролога за допомогою, тому що своєчасно виявлена хвороба та правильно підібраний курс лікування гарантує порятунок від простатиту.

Р.П.ФЕДОРИШИН
КАНДИДАТ МЕДИЧНИХ НАУК, ЛІКАР-УРОЛОГ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ
МІЖНАРОДНА МЕДИЧНА КЛІНІКА «НЬЮ ЛАЙФ». КИЇВ.
Записатися на прийом






    Лікарі
    Нью Лайф
    Лікар Нога Давид Анатолійович Нога Давид Анатолійович
    Головний лікар, хірург вищої категорії
    Досвід роботи: 34 роки
    Лікар Гринда Ігор Євгенович Гринда Ігор Євгенович
    Акушер-гінеколог вищої категорії
    Досвід роботи: 19 років
    Лікар Ковалеренко Лілія Сергіївна Ковалеренко Лілія Сергіївна
    Радіолог, лікар УЗ-діагностики вищої категорії
    Досвід роботи: 14 років
    Лікар Федоришин Родіон Петрович Федоришин Родіон Петрович
    Уролог вищої категорії, к.мед.н.
    Досвід роботи: 25 років